Profesjonalne CV

List motywacyjny

Podanie o Pracę


list motywacyjny

Błędy w listach motywacyjnych


Główną funkcją listu motywacyjnego jest przekonanie potencjalnego pracodawcy, że jesteśmy odpowiednią osobą na proponowane stanowisko. Dlatego należy pamiętać ,że jakość i profesjonalizm tego dokumentu ma ogromne znaczenie. Warto więc zapoznać się z zamieszczoną poniżej listą błędów najczęściej popełnianych podczas pisania listów motywacyjnych, co sprawi że szanse znalezienia przez nas pracy z pewnoścą wzrosną.

1. Należy szczególnie uważać aby nie przekręcić imienia, nazwiska adresata listu oraz nazwy jego stanowiska. Listu motywacyjnego nie należy pisać również w swobodnej formie, spoufalając się z odbiorcą (zwroty typu : pozdrawiam, witam Panie Pawle nie są wskazane na tym etapie).Całość procesu rekrutacyjnego – począwszy od złożenia aplikacji ma charakter formalny i powinien być potraktowany przez kandydata jak egzamin na dobrego pracownika.

2. Nie należy tworzyć uniwersalnego listu motywacyjnego , rozsyłanego póżniej do wszystkich pracodawców. Pamietajmy ,że nawet gdy aplikujemy na to samo stanowisko do różnych firm, nie należy używac identycznego dokumentu. Każde stanowisko pracy ma inną specyfikację, jednemu pracodawcy należy szczegółowo opisać swój zakres obowiązków na poprzednim stanowisku,a innemu doświadczenia wyniesione z innej pracy.Musimy wyczuć czego oczekuje od nas przyszły pracodawca.

3. Pamiętajmy, że nie ilość się liczy, ale jakość. Pracodawca zapewne nie będzie miał zbyt dużo czasu na czytanie naszego listu oraz na kartkowanie stron. Musimy zmieścić wszystkie nasze zalety na jednej stronie formatu A4. Kolejnym błędem jest powtarzanie tego, co już napisaliśmy w swoim życiorysie zawodowym. List motywacyjny jest uzupełnieniem naszego CV i nie ma już potrzeby powielania tych informacji.

4. W listach motywacyjnych nie należy umieszczać informacji zbędnych np: jaki jest nasz obecny stan zdrowia czy informacje o członkach rodzinny.Nie nie umieszczamy też informacji negatywnych i nieprawdziwych.

5. Adres e-mail to w obecnych czasach bardzo ważna forma kontaktu. Jeśli jednak nasz adres nie wygląda zbyt profesjonalnie (np: misiaczek@vp.pl lub kicia@onet.pl) warto pomyśleć nad nowym adresem e-mail, o bardziej profesjonalnym brzmieniu.

6. Nie stosujmy róznego rodzaju udziwnień ,mówimy tu o kolorowym papierze czy ozdobnej czcionce .Niech z pośród wielu listów motywacyjnych wyróżnia nas raczej treść naszego listu ,a nie jego nieprofesjonalna forma.Listu motywacyjnego nie powinno się pisać odręcznie ,forma komputerowa jest z pewnościa bardziej czytelna ,szczególnie w porównaniu ze specyficznym charakterem pisma.

7. Ważne jest aby pamiętać o unikaniu wszelkich błędów ortograficznych, interpunkcyjnych oraz stylistycznych. A dokumenty sporządzać za pomocą edytora textu w komputerze i korzystać z i opcji sprawdzania poprawności pisowni.

Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli Państwu na stworzenie profesjonalnego listu motywacyjnego, który w sposób atrakcyjny pozwoli nam przedstawić swoją kandydaturę do pracy. Należy pamiętać, że nawet najmniejsze błądy zostaną zpewnością wychwycone przez pracodawcę lub rekrutera i dlatego należy bardzo dobrze przygotować się do pisania dokumentów aplikacyjnych.Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.