Profesjonalne CV

List motywacyjny

Podanie o Pracę


podanie o pracę wzór

Podanie o pracę a List motywacyjny


Wielu ludzi sądzi że podanie o pracę i list motywacyjny to dwa jednakowe pisma ,a list motywacyjny to współczesna nazwa podania o pracę.Nic bardziej mylnego.Choć oba pisma wyglądają bardzo podobnie i czasami może zdarzyc się że będziemy używać ich zamiennie w okreslonych przypadkach.To jednak bezmyślne użycie jednego w zastępstwie drugiego jest poważnym błędem. Pisma te róznia się w zdecydowany sposób formą oraz zastosowaniem.

Główną i najważniejszą różnicą miedzy tymi dwoma dokumentami jest to,że podanie o pracę piszemy i dostarczamy do potencjalnego pracodawcy wyłącznie z własnej inicjatywy. W przeciwieństwie do listu motywacyjnego, który piszemy tylko w odpowiedzi na zamieszczoną gdzieś ofertę pracy lub ogłoszenie o pracę. W innym przypadku , gdy pracodawca nie wystawia ogłoszenia o pracę ,a bardzo interesuje nas posada w danej firmie , możemy wtedy z własnej inicjatywy zapytać o pracę. I do tego celu służy właśnie podanie o pracę.

Podanie o pracę to pismo, które zawiera prośbę o zatrudnienie, dlatego musimy w nim określić stanowisko, na którym chcemy pracować i krótko opisać dlaczego to właśnie my powinniśmy otrzymać tą posadę.

Kolejną mniej już istotna różnicą są zwroty grzecznościowe stosowane w tych pismach. W podaniu o pracę możemy użyć zwrotu ogólnego np.: dyrektor, właściciel. Jednak list motywacyjny wymaga już wiekszej precyzji oraz zainteresowania firmą i należy zamieścić w nim zwrot do konkretnej osoby poprzez: tytuł, imię, nazwisko i stanowisko, np.: Szanowny Pan, mgr inż. Dariusz Pestka , Prezes Spółki “Drewno”.

Kolejną róznicą jest długość dokumentu .Podanie o pracę jest zdecydowanie krótsze od listu motywacyjnego.Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.