Profesjonalne CV

List motywacyjny

Podanie o Pracę


list motywacyjny

List motywacyjny


Główną funkcją listu motywacyjnego jest przekonanie potencjalnego pracodawcy, że jesteśmy odpowiednią osobą na proponowane stanowisko. Należy pamiętać ,że list motywacyjny dostarcza bardzo wielu informacji przyszłemu pracodawcy, który jeszcze nie zapoznał się osobiście z kandydatami. Na podstawie listu motywacyjnego może on wywnioskować, w jakim stopniu dana osoba jest zaangażowana w poszukiwanie pracy i w jaki sposób kandydat jest przygotowany do jej podjęcia.

Sama treść listu motywacyjnego ma kolosalne znaczenie, aczkolwiek pracodawca zwraca również uwagę na formę tego dokumentu. CV obrazuje potencjalnemu pracodawcy nasze wykształcenie i doświadczenie zawodowe, natomiast list motywacyjny powinien zainteresować pracodawcę naszą osobą na tyle, żeby zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną. Jest on swoistym uzasadnieniem wyboru danej oferty pracy i powinny się w nim znaleźć informacje na temat naszych wyjątkowych umiejętności, tego, co pracodawca może zyskać zatrudniając nas.

Często zdarza się jednak, że pracodawca analizując list motywacyjny dochodzi do wniosku, że dany kandydat nie spełnia jego oczekiwań i tym samym nie zostaje zapraszany na rozmowę kwalifikacyjną. Musimy tego uniknąć dlatego należy pamiętać, aby do każdego potencjalnego pracodawcy kierować list w sposób indywidualny, dostosowany do specyfiki firmy i charakteru pracy. Aplikując na kilka stanowisk, lub do kilku różnych firm, za każdym razem należy sporządzić nowy list motywacyjny.

Jako najważniejszą funkcję Listu Motywacyjnego można uznać uzasadnienie tego, jakie motywy kierują nami do podjęcia pracy w danej firmie, na konkretnym stanowisku. Podczas pisania listu motywacyjnego warto skorzystać z gotowych wzorów listów zamieszczonych na naszej stonie, nie należy ich jednak kopiować w całości. Kolejny, identyczny list motywacyjny na pewno nie zachęci pracodawcy do zatrudnienia właśnie nas. Postaramy się i napiszmy oryginalny list motywacyjny, przedstawiający naszą osobę oraz nasze realne umiejętności i zalety,a wtedy nasza szansa na uzyskanie pracy znacznie wzrośnie.Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.